Sandfilterpaket Pahlen Premium ECO Plus

37,900.00 kr

Sandfilterpaket Pahlen Premium ECO Plus

Lagerstatus: Skickas inom 1-3 dagar från externt lager Artikelnr: P-34336S Kategorier: ,

Sandfilterpaket Pahlen Premium ECO Plus

Pahlens filterpaket i Premium-klassen innehåller top-of-the-line produkter så som Pahlén WaterVISE poolpump, sandfilter i glasfiberarmerad polyester, AFM-filtermedia och anslutningar.

Poolpump EcoVISE är en energisnål och högpresterande pump tillverkad i brons och termoplast. Genomskinligt förfilterlock och vridbart förfilterhuvud för flexibel installation. Frekvensstyrd elmotor med tre programmerbara hastigheter för energisnål drift och optimal rening. Programmerbar tim- och dygnstimer för flexibel drift.

Motoreffekt max 750W 1-fas

I ECO-paketen medföljer en flödesmätare PVC 50mm som limmas på ett PVC rör sittandes mellan poolpumpen och sandfiltret. En mekanisk arm visar tydligt på en graderad skala flödet i minutliter. Detta säkerställer en exakt inställning av den frekvensstyrda poolpumpen som medföljer i paketet.

I filterpaketen så medföljer även unionskopplingar i PVC till poolpumpen och ventilen på sandfiltret.

1x Unionskoppling 63 x 2″ (79061) (sugsida pump)
1x Bussning 63 x 50 (99587) (vid installation av 50mm på sugsida)
1x Unionskoppling 50 x 2″ (79062) (trycksida pump)
3x Unionskoppling 50 x 1½”, lång hals (79063) (ventil på sandfilter)